Exercises Modulo 7.1.3

Exercise 1: What are these fruits and how much do these fruits cost? Check the example and complete the exercise. (Remember plural forms use They are or They cost) / Ejercicio 1: Cuáles son estas frutas y cuánto cuestan? Checa el ejemplo y completa el ejercicio. (Recuerda que las formas en plural usan They are o They cost)


 

FRUITS

PRICE (It is, It costs, They are, They cost)

Lemon

It is four dollars

It costs four dollars

Melon



Orange



Grapes



Strawberries



Exercise 2: Write the name for each store below the picture / Ejercicio 2: Escribe el nombre de cada tienda debajo de la imagen


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

wpChatIcon